Artimino
Barberino Val D'Elsa
Civitella Val di Chiana
Colle di Val D'Elsa
Cortona
Fiesole
Gambassi Terme
Montaione
Murlo
Sorano
Val di Cecina
Volterra
Algemene info
Toscane is een van de allermooiste streken van Italië, waar cultuur, natuur en culinaire genoegens naadloos in elkaar overvloeien. De bekendste streek in Toscana, Toscane, is natuurlijk de Chianti-streek met zijn glooiende wijnhellingen, de karakteristieke rechte cipressen die de fattorie en kleine weggetjes markeren. Je hoeft hier geen moeite te doen om een kalenderfoto of een prijswinnaar te schieten.
Natuurschoon
Het gebied heeft echter nog meer natuurschoon te bieden. In het noorden zijn er de bergen van de Alpi Apuane en de Orecchiella. In het zuiden vind je de Crete. Deze kale, met hier en daar wat tarwevelden bedekte kleiheuvels, vormen het merkwaardigste landschap van Toscane. In het westen strekt Toscana zich uit langs de kust met het Parco naturale della Maremma dat beschikt over de meest ongerepte kust van Italië, althans zo lijkt het. Te bezoeken via goed onderhouden, bewegwijzerde paden. Een toegangskaartje kun je kopen in het dorpje Albarese. In de omgeving van Viareggio vind je mooie kiezel- en zandstranden die qua natuurschoon niet zoveel te bieden hebben, maar waar je heerlijk kunt luieren en zwemmen.
Ook een heel karakteristiek beeld geeft de marmerindustrie in Carrara die hier al eeuwen in bedrijf is. Het lijkt alsof de bergen altijd bedekt worden door een dikke laag sneeuw. De ongeveer 300 marmergroeven in de heuvels rond Carrara stammen uit de Romeinse tijd en zijn daarmee de oudste in bedrijf zijnde industrieterreinen ter wereld. Het vlekkeloze witte marmer wordt al eeuwen door beeldhouwers gebruikt. Het marmer voor de David van Michelangelo komt hier bijvoorbeeld ook vandaan.
Wijn
Naast de omvangrijke toeristenindustrie is Toscana, Toscane, natuurlijk ook een grote wijnproducent. De meeste wijn komt hier uit de Chianti-streek. Vandaag de dag is het aanbod groot, divers en van hoge kwaliteit. Dit in tegenstelling tot de rode wijn die in de jaren '60 in de bekende mandflessen geleverd werd, de fiasco (echt waar) genaamd. Uit deze streek komt ook een hoge kwaliteit (lage zuurgraad) fruitige olijfolie. De wijn- en de olijfgaarden zorgen mede voor de karakteristieke aanblik van de regio.
Naast de vele culturele bezienswaardigheden in het Toscaanse achterland, beschikt deze populaire regione ook over zee en strand. De kust van Toscane is ca. 400 km lang en biedt zandstranden met aangrenzend pijnbomen, afgewisseld met rotsen (met name tussen Livorno en Piombino). De kust loopt langzaam af, de stranden zijn breed en zanderig en de kwaliteit van het water is goed. Ideaal om te genieten van een afwisselende combinatie zee, natuur, kunst en historisch achterland. Door een lichte zeebries zijn de Toscaanse stranden ook uitermate geschikt voor watersport.
Riviera della Versilia
De schrijver Mario Tobino verwoordde het als volgt: "De charme van Versillia schuilt in de nabijheid van twee tegenovergestelde krachten: de zee en de bergen". En hij heeft gelijk! Vroeg in het seizoen kun je genieten van de zon terwijl je kijkt naar de besneeuwde toppen van het achterland. Een bezoek aan het plaatsje Carrara bijvoorbeeld waar het gelijknamige marmer vandaan komt is de moeite waard. Ook zijn er nog veel Etruskische kunstschatten te bewonderen vandaar de naam Costa degli Etruschi. De meest chique badplaatsen zijn te vinden aan de Riviera della Versilia (Noord-Toscane).
Viareggio
Viareggio is een van de populairste vakantieplaatsen aan de kust bij Versilia en wordt de parel van Versilia genoemd. De grandhotels, villa’s en cafés worden gekenmerkt door een Art Nouveau bouwstijl en in de haven lijkt wel een etalage voor dure jachten. De kust wordt vooral bezocht door Italianen: veel stadsbewoners uit Milano en Firenze brengen hier hun strandvakantie door.
Forte dei Marmi
Forte dei Marmi is nog altijd één van de meest mondaine badplaatsen van Italië. Prachtige villa’s en buitenhuizen van de welgestelde Italianen maar ook Italiaanse beroemdheden. De badhokjes dragen namen van bekende nationale en internationale beroemdheden. Het wordt ook wel La patria del VIP genoemd de moeite van een dagtrip waard. Het fort, gebouwd in 1788, staat op de Piazza Principale en is het symbool van het stadje. De vele restaurants, boetiekjes, chique modewinkels, kunstgaleries uitgaansgelegenheden en natuurlijk het strand zorgen voor dag en nacht vermaak.
Elba
Vanuit Piombino vertrekt de boot naar Elba dat 10 km verderop ligt. Het van oorsprong vulkanische eiland heeft, op haar beurt, weer een aantal prachtige stranden met azuurblauw water. Lange zandstranden, kleine kiezelstranden en zwarte zandstranden zijn allemaal te vinden op Elba. De meeste stranden hebben een vrije toegang. Vroeg in het seizoen (mei) kun je genieten van de kleurenpracht van de mediterrane flora. Later in het seizoen versterkt de warmte van de zon de intense geuren van de begroeiing.
De mooiste dorpen
Anghiari
Anghiari is een prachtig middeleeuws bergdorp dat over het mooie landschap van de Toscaanse Tibervallei heen kijkt, waardoor je al lopend door de stad kunt genieten van prachtige vergezichten. Dankzij de vestingmuren die om het dorp zijn gebouwd is het altijd goed beschermd geweest tegen vijanden. In 1224 heeft de heilige Franciscus een bezoek gebracht aan Anghiari. Als herinnering heeft hij zijn tuniek achtergelaten die je nu kunt bewonderen in de Chiesa d’Ognissanti in Firenze.
In Anghiari zijn veel oude gebouwen bewaard gebleven, waardoor je je even terug waant in de tijd. Je ruikt de lucht van vroeger als je door de smalle steegjes van het centrum loopt. De vele kastelen en kerken zijn prachtig om te zien, maar je vindt hier ook veel ambachtelijke winkels die de kleine pleinen omringen. Op 29 juni 1440 heeft hier een belangrijke veldslag plaatsgevonden, waarvan Leonardo da Vinci een fresco heeft gemaakt, die jaren later op mysterieuze wijze is verdwenen. Tot op vandaag de dag wordt naar deze fresco gezocht. Op de markt, die iedere woensdag wordt gehouden, kun je heerlijke streekproducten kopen.
Coreglia Antelminelli
In deze prachtige, betoverende omgeving, waar kunst, geschiedenis en natuur in perfecte harmonie samenkomen, vind je tussen prachtige bossen, wijngaarden en gekleurde valleien kleine authentieke dorpjes, zoals Coreglia Antelminelli. Door de Romeinse overblijfselen en de vestingwerken die zijn gebouwd door de bekende Ghibellijnse aanvoerder Castruccio, lijkt dit dorp een decor voor films over lang vergane tijden. Slenter door het oude centrum en bekijk de mooie paleizen, zoals het stadhuis, dat is gebouwd in 1572, en geniet ondertussenj van het schitterende uitzicht.
De Chiesa di San Michele is in het jaar 1000 tegen het vestingwerk aangebouwd en is zeker het bekijken waard. Hier staat het oudste ambone, spreekgestoelte, van alle kerken in de omgeving. Ook vind je hier een prachtig houten kruis uit de vijftiende eeuw en twee buitengewoon mooie beelden van marmer. De Chiesa di San Martino, een van de oudste kerken uit Lucca, dateert uit de 9e eeuw. De vele aanpassingen die in latere eeuwen zijn gedaan zorgen voor een unieke stijl. Even buiten Coreglia Antelminelli vind je Ghivizzano, een van de weinige dorpen waarvan de middeleeuwse structuur bijna helemaal in tact is geleven. Sla het Castello Ghivizzano en de Antica Chiesa Parrocchiale di SS Pietro e Paolo niet over, ze zijn een bezoek meer dan waard.
Giglio Castello
L’Isola del Giglio maakt deel uit van de Toscaanse Archipel, een eilandengroep in de Tyrrheense Zee, gelegen tussen Toscana en Corsica. Als je aankomt op het eilandje is het eerste dat opvalt de Torre del Saraceno, een uitkijktoren die dateert uit 1596 met zicht over il porto, de haven. Een bus brengt je in korte tijd naar Giglio Castello, dat bovenop een heuvel ligt. Hiervandaan zie je de eilanden Elba, Montecristo en Corsica en een deel van het vaste land. Het heeft een prachtig oud centrum, met smalle steegjes en schilderachtige huisjes en wordt omringd door een ruïnemuur.
Indrukwekkend is de Rotsburcht Aldobrandesca, uit de twaalfde eeuw. Op het sierlijke plein Piazza dei Lombi vind je een opvallend gebouw uit de achttiende eeuw, dat eigendom is van een bekende muziekant. De Chiesa di San Pietro Apostolo dateert uit de vijftiende eeuw, maar heeft vanwege de vele aanpassingen die de kerk heeft ondergaan een zeventiende eeuws voorkomen. In de Capella del Crocefisso kun je heilige voorwerpen bewonderen uit de kapel van Paus Innocenzo XIII, zoals een prachtig ivoren beeld van Christus. Ook vind je hier twee opmerkelijke sabels, met handgrepen van zilver.
Pitigliano
Iedereen die voor het eerst in Pitigliano komt, zal onder de indruk zijn van het prachtige, bijna magische, aanzicht van dit stadje. Pitigliano wordt namelijk omringd door groene valleien. Bijna helemaal opgetrokken uit turfsteen, in harmonie met de natuur, valt bijna niet meer te onderscheiden wat natuurlijk is en wat door de mens is gemaakt. Wandel door de schilderachtige straatjes, met hun ouderwetse trappen, ornamenten en decoraties uit de zestiende eeuw en bezoek de kathedraal uit de achttiende eeuw in barokstijl, met haar prachtige voorgevel en indrukwekkende altaar.
Palazzo Orsini, dat gebouwd is in de middeleeuwen, heeft een prachtige renaissanceportaal. Het is tegenwoordig een museum voor religieuze kunst. Op het Piazza della Repubblica,waar je van een spectaculair uitzicht kunt genieten, vind je twee fonteinen uit de achttiende eeuw en een acquadotto, een aquaduct uit de zeventiende eeuw, dat wordt gekenmerkt door een aantal bogen. In de voormalige Ghetto vind je de synagoge van de Joodse gemeenschap, die hier meer dan vijfhonderd jaar heeft bestaan. Als toevluchtsoord voor vele Joden werd deze wijk ook wel Piccola Gerusalemme, Klein Jeruzalem, genoemd. Een bezoek aan de onderaardse gangen die door de Etrusken in de tufsteen zijn gegraven, zul je nooit meer vergeten.
Castelfranco di Sopra
Castello Franco is aan het eind van de dertiende eeuw gesticht om militaire redenen. Binnen de stadmuur vind je prachtige huizen uit de Middeleeuwen en de Renaissance. Er wordt beweerd dat het leger van de legendarische Hannibal hierlangs is gekomen! De prachtige omgeving is bekend om haar ruige rotsen, die hun bijzondere vorm hebben te danken aan jarenlange erosie. Leonardo da Vinci was zo onder de indruk van deze rotspartijen dat hij ze in een aantal van zijn schilderijen als achtergrond heeft gebruikt.
Aan het Piazza Centrale vind je de belangrijkste gebouwen, zoals il Palazzo della Podestà en il Palazzo Comunale waar de originele kerkers nog zijn te bewonderen. Ook vind je hier een prachtige fresco van de Heilige Maagd die haar zoon zoogt. In de Chiesa di San Filippo Neri hangen prachtige schilderingen, waaronder La Vergine col Bambino, die waarschijnlijk is geschilderd door een van de leerlingen van Andrea del Sarto. In Soffena, dat vlakbij Castelfranco di Sopra ligt, staat de schitterende abdij Badia di San Salvatore, die in 1394 weer in originele staat is herbouwd. Ook hier kun je prachtige fresco’s bewonderen.